Na poľskej hranici táboria tisícky migrantov

Zdroj foto: Polish Defense Ministry
Zdroj foto: Polish Defense Ministry

Na poľsko-bieloruskej hranici, ktorú sa v pondelok pokúsili prekonať tisícky migrantov, dnes nedošlo k žiadnym násilnostiam. Množstvo migrantov však naďalej táborí v tesnej blízkosti pohraničného plotu. Európska únia obviňuje Lukašenkov režim z „neľudských gangsterských metód“ a zvažuje ďalšie sankcie.

Poľské spravodajské služby odhadujú, že v Bielorusku môže byť v súčasnosti okolo 12 000 až 15 000 migrantov z Afriky a Blízkeho východu. Z nich je približne 4 000 priamo pri poľskej hranici. Sú tam v bezvýchodiskovej situácii. Pred nimi je plot a poľskí policajti a vojaci a za nimi sú bieloruskí ozbrojenci, ktorí im bránia v návrate do vnútrozemia. Teplota v noci klesá pod nulu a migranti tam nemajú jedlo a vodu.

BBC sa podarilo telefonicky spojiť s 33-ročným Shwanom Kurdom z Iraku. Opísal, ako začiatkom novembra priletel do Minsku z Bagdadu a ako mu hneď po prílete zobrali pas. Teraz je pár metrov od poľského pohraničného plota. „Nikto nás nenechá ísť nikam. Ani Bielorusko, ani Poľsko,“ povedal.

Európska únia, NATO i USA obviňujú Bielorusko, že migračnú krízu na poľskej hranici organizuje. Poľsko dokonca tvrdí, že Minsk chce vyprovokovať nejaký incident a vyvolať ozbrojenú eskaláciu konfliktu. „V súčasnosti je ohrozená stabilita a bezpečnosť celej EÚ. Tento hybridný útok Lukašenkovho režimu je namierený na nás všetkých. Nenecháme sa však zastrašiť a našimi partnermi z NATO a EÚ budeme brániť mier v Európe,“ uviedol poľský premiér Mateusz Morawiecki a dodal, že svoju rolu zohráva aj Lukašenkov spojenec, ruský prezident Vladimir Putin.

Alexandr Lukašenko, ktorý dnes rokoval o situácii na hraniciach práve s Putinom, tvrdí, že boj nevyhľadáva, ale nemieni si ani kľaknúť. Bielorusko tvrdí, že migranti sa na jeho území nachádzajú legálne a neporušujú žiadne zákony. „Utekajú pred vojnou, snažia sa dostať do EÚ. My ako pohostinná krajina sme pripravení všetkých prijať,“ vyhlásil bieloruský minister vnútra Ivan Kubrakov. Naopak, bieloruské ministerstvo obrany obvinilo Varšavu z toho, že koná agresívne a porušuje dohody tým, že zhromažďuje vojakov na hraniciach.

Na poľskej strane hranice už niekoľko týždňov platí výnimočný stav. Rovnaký stav v utorok vyhlásila aj Litva. Podľa pozorovateľov sa Lukašenko snaží donútiť EÚ, aby s ním kvôli migrantom začala rokovať – a to by potom mohol vydávať za uznanie legitimity svojej vlády po vlaňajších zmanipulovaných voľbách. Snaží sa tiež získať peniaze a uvoľnenie sankcií. V neposlednom rade môže poukazovať na nehumánne správanie sa EÚ, keď necháva migrantov trpieť na svojich hraniciach. EÚ však zvažuje sprísnenie sankcií, zamerať sa chce najmä na letecké spoločnosti, ktoré do Bieloruska migrantov zvážajú.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi