Loď pomenovali po bojovníkovi za práva gayov

Zdroj foto: US Navy
Zdroj foto: US Navy

Americké námorníctvo spustilo na vodu loď, ktorá je pomenovaná po bojovníkovi za práva gayov. Harvey Milk bol donútený odísť zo služby v 50. rokoch pre svoju sexuálnu orientáciu.

Loď USNS Harvey Milk spustili na vodu počas víkendu v San Diegu. Ide o druhú zo šiestich lodí triedy John Lewis. Všetkých šesť ponesie mená ľudí, ktorí bojovali za občianske práve. Bude medzi nimi predseda Najvyššieho súdu Earl Warren či zavraždený prezidentský kandidát Robert Kennedy. Triedu John Lewis tvoria tankery určené na dopĺňanie paliva iným lodiam na otvorenom mori. Plavidlá sú dlhé 227 metrov a majú výtlak 22 500 ton. Posádku tvorí 99 námorníkov.

Poručík Harvey Milk slúžil počas vojny v Kórei na lodi USS Kittiwake. Plavidlo bolo určené na záchranné operácie v prípade nehôd ponoriek a poručík MIlk na ňom slúžil ako potápač. V roku 1955 ho však dva týždne vypočúvali ohľadom jeho sexuálnej orientácie a následne ho prepustili zo služby. Neskôr sa stal prvým politikom v USA, ktorý sa otvorene hlásil k tomu, že je gay. V roku 1977 ho zvolili do mestskej rady San Francisca, ale o rok neskôr ho zastrelil bývalý člen rady Dan White, s ktorým mal časté politické spory.

Na slávnostnom spustení tankera USNS Harvey Milk na vodu sa zúčastnil štátny tajomník pre námorníctvo Carlos Del Toro a Milkov synovec Stuart. „Príliš dlho boli námorníci ako poručík Milk nútení zatajovať sa, alebo horšie, nútení odísť z nášho milovaného námorníctva,“ povedal Del Toro s tým, že táto nespravodlivosť je súčasťou histórie.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi