Rusi sledujú americkú loď v Čiernom mori

Zdroj foto: US Navy
Zdroj foto: US Navy

Do Čierneho mora vplávala vo štvrtok americká veliteľská loď USS Mount Whitney. O jej príchode už predtým informovala americká Šiesta flotila. Ruské námorné sily začali jej aktivity sledovať.

USS Mount Whitney je jednou z dvoch lodí triedy Blue Ridge. Do služby vstúpila v roku 1971. Je vlajkovou loďou Šiestej flotily USA, ktorá je rozmiestnená v Európa a hlavný štáb má v Neapole. Loď tiež slúži ako plávajúca platforma pre veliteľstvo námorných operácií NATO. Loď s dĺžkou 189 metrov a výtlakom 18 400 ton je vybavená na velenie, riadenie operácií, zabezpečenie komunikácie a spravodajské úlohy.

Podľa Šiestej flotily sa USS Mount Whitney zúčastňuje na operáciách so svojimi regionálnymi spojencami a partnermi z NATO. Rusko na anektovanom polostrove Krym aktivovalo systém protivzdušnej obrany na základni Novorossijsk a začalo pohyb lode sledovať. „Sily a prostriedky Čiernomorskej flotily pristúpili ku kontrole činnosti štábneho plavidla amerického námorníctva Mount Whitney, ktoré vplávalo do Čierneho mora 4. novembra,“ uviedlo ruské Národné centrum riadenia obrany. Dodalo, že ruská armáda sleduje tiež aktivity amerického torpédoborca Porter, ktorý vplával do Čierneho mora 30. októbra taktiež preto, aby sa zúčastnil na operácii NATO.

O Čierne more sa delí šesť krajín, z toho tri sú členmi Severoatlantickej aliancie a dve sú partnermi NATO. Najdlhšie pobrežie má Ukrajina (1 756 km) a Turecko (1 700 km). Nasleduje Rusko so 421 km, Bulharsko (414 km), Gruzínsko (322 km) a Rumunsko (256 km).

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky