Mandát európskej misie v Bosne a Hercegovine predĺžili o rok

Zdroj foto: EUFOR
Zdroj foto: EUFOR

Bezpečnostná rada OSN jednomyseľne odhlasovala predĺženie mandátu vojenskej misie EÚ v Bosne a Hercegovine o jeden rok. Stalo sa tak aj napriek nesúhlasu Ruska s postom vysokého predstaviteľa OSN v tejto balkánskej krajine.

Vojnu v Bosne ukončil zásah NATO a Daytonská mierová zmluva v roku 1995. Na dodržiavanie tejto dohody dozerá európska misia EUFOR Althea, ktorá v roku 2004 prevzala túto úlohu od Severoatlantickej aliancie. Misia má približne 700 členov a jej mandát by vypršal dnes (v piatok), ak by nebol obnovený.

Rusko hrozilo vetom v Bezpečnostnej rade OSN v súvislosti s vymenovaním Christiana Schmidta za vysokého predstaviteľa v Bosne a Hercegovine. Nemeckého politika však na rokovanie BR OSN nepozvali, aby predložil svoju správu. Vníma sa to ako ústupok Rusku, ktoré napokon zahlasovalo za predĺženie misie EÚ.

Schmidt nastúpil do funkcie v auguste tohto roka. Jeho správa sa už objavila na verejnosti, hoci ju oficiálne ešte nepredložil. Uvádza sa v nej, že Bosna a Hercegovina čelí veľkej hrozbe rozpadu a návratu ozbrojeného konfliktu. V krajine žijú tri etnické skupiny – Bosniaci, Srbi a Chorváti. Na jej čele tak stojí trojčlenné predsedníctvo so zástupcami všetkých troch etník, čo vedie ku komplikovanej administratívnej štruktúre. V roku 2006 vznikla bosnianska armáda, ktorá má v súčasnosti približne 10 000 príslušníkov. Bosnianski Srbi však chcú vytvoriť svoje vlastné ozbrojené sily. To by viedlo k rozdeleniu bosnianskej armády a podľa Schmidta by potom bolo potrebné navýšiť aj počet príslušníkov európskej mierovej misie.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi