Mandát európskej misie v Bosne a Hercegovine predĺžili o rok

Zdroj foto: EUFOR
Zdroj foto: EUFOR

Bezpečnostná rada OSN jednomyseľne odhlasovala predĺženie mandátu vojenskej misie EÚ v Bosne a Hercegovine o jeden rok. Stalo sa tak aj napriek nesúhlasu Ruska s postom vysokého predstaviteľa OSN v tejto balkánskej krajine.

Vojnu v Bosne ukončil zásah NATO a Daytonská mierová zmluva v roku 1995. Na dodržiavanie tejto dohody dozerá európska misia EUFOR Althea, ktorá v roku 2004 prevzala túto úlohu od Severoatlantickej aliancie. Misia má približne 700 členov a jej mandát by vypršal dnes (v piatok), ak by nebol obnovený.

Rusko hrozilo vetom v Bezpečnostnej rade OSN v súvislosti s vymenovaním Christiana Schmidta za vysokého predstaviteľa v Bosne a Hercegovine. Nemeckého politika však na rokovanie BR OSN nepozvali, aby predložil svoju správu. Vníma sa to ako ústupok Rusku, ktoré napokon zahlasovalo za predĺženie misie EÚ.

Schmidt nastúpil do funkcie v auguste tohto roka. Jeho správa sa už objavila na verejnosti, hoci ju oficiálne ešte nepredložil. Uvádza sa v nej, že Bosna a Hercegovina čelí veľkej hrozbe rozpadu a návratu ozbrojeného konfliktu. V krajine žijú tri etnické skupiny – Bosniaci, Srbi a Chorváti. Na jej čele tak stojí trojčlenné predsedníctvo so zástupcami všetkých troch etník, čo vedie ku komplikovanej administratívnej štruktúre. V roku 2006 vznikla bosnianska armáda, ktorá má v súčasnosti približne 10 000 príslušníkov. Bosnianski Srbi však chcú vytvoriť svoje vlastné ozbrojené sily. To by viedlo k rozdeleniu bosnianskej armády a podľa Schmidta by potom bolo potrebné navýšiť aj počet príslušníkov európskej mierovej misie.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky