Stoltenberg: Aj armády musia bojovať proti klimatickým zmenám

Zdroj foto: US Department of State
Zdroj foto: US Department of State

Ani armády nesmú zostať bokom celosvetového boja proti klimatickým zmenám. Podľa jasne stanovených pravidiel by mali znižovať obrovské množstvo emisií skleníkových plynov, ktoré vypúšťajú do ovzdušia. Na klimatickej konferencii OSN v škótskom Glasgowe to uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Mnohé krajiny sa zaviazali, že do roku 2050 dosiahnu klimatickú neutralitu. To znamená, že do ovzdušia budú vypúšťať len také množstvo emisií, ktoré sa dá prirodzeným spôsobom odbúrať. Čistá nula sa však podľa Stoltenberga nedá dosiahnuť bez toho, aby sme zahrnuli aj emisie spôsobené armádami.

O emisiách, ktoré vytvárajú armády, je pritom len málo podrobných údajov. Niet však pochýb, že nejde o malé množstvo. Napríklad štúdia z roku 2019 poukázala na to, že ak by americká armáda bola samostatným štátom, bola by 47. najväčším producentom skleníkových plynov na svete. Aj Stoltenberg uznal, že svetové armády zanechávajú značnú uhlíkovú stopu. Snažia sa však už hľadať riešenia – napríklad armáda USA používa na svojich budovách solárne panely, španielska armáda vysádza na svojich pozemkoch stromy. „V civilnom sektore prebieha energetická revolúcia a ide o to udržať krok a byť súčasťou tejto transformácie,“ uviedol Stoltenberg, ktorý bol v minulosti aj zvláštnym vyslancom OSN pre klimatické zmeny. Napríklad britská armáda podľa neho hľadá alternatívne palivá.

V rámci NATO sa už začalo pracovať na metodike merania emisií produkovaných ozbrojenými silami. Dokončená by mala byť do konca roku 2022. „To je cieľ, ale samozrejme, som závislý od dohody tridsiatich spojencov,“ uviedol generálny tajomník. Ten presadzoval spoločné kroky Aliancie na ochranu klímy už skôr, ale narážal na odmietavý postoj vtedajšieho amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Stoltenberg prirovanl súčasné výzvy v energetike k situácii pred prvou svetovou vojnou. Vtedy Winston Churchill nahradil uhlie ako palivo na lodiach britského námorníctva naftou. To malo strategický, ale aj ekologický prínos. „Musíme nájsť spôsob, ako zladiť potrebu mať ozbrojené sily priateľské voči životnému prostrediu a súčasne ich mať silné a účinné,“ uzavrel.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky