Stoltenberg: Aj armády musia bojovať proti klimatickým zmenám

Zdroj foto: US Department of State
Zdroj foto: US Department of State

Ani armády nesmú zostať bokom celosvetového boja proti klimatickým zmenám. Podľa jasne stanovených pravidiel by mali znižovať obrovské množstvo emisií skleníkových plynov, ktoré vypúšťajú do ovzdušia. Na klimatickej konferencii OSN v škótskom Glasgowe to uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Mnohé krajiny sa zaviazali, že do roku 2050 dosiahnu klimatickú neutralitu. To znamená, že do ovzdušia budú vypúšťať len také množstvo emisií, ktoré sa dá prirodzeným spôsobom odbúrať. Čistá nula sa však podľa Stoltenberga nedá dosiahnuť bez toho, aby sme zahrnuli aj emisie spôsobené armádami.

O emisiách, ktoré vytvárajú armády, je pritom len málo podrobných údajov. Niet však pochýb, že nejde o malé množstvo. Napríklad štúdia z roku 2019 poukázala na to, že ak by americká armáda bola samostatným štátom, bola by 47. najväčším producentom skleníkových plynov na svete. Aj Stoltenberg uznal, že svetové armády zanechávajú značnú uhlíkovú stopu. Snažia sa však už hľadať riešenia – napríklad armáda USA používa na svojich budovách solárne panely, španielska armáda vysádza na svojich pozemkoch stromy. „V civilnom sektore prebieha energetická revolúcia a ide o to udržať krok a byť súčasťou tejto transformácie,“ uviedol Stoltenberg, ktorý bol v minulosti aj zvláštnym vyslancom OSN pre klimatické zmeny. Napríklad britská armáda podľa neho hľadá alternatívne palivá.

V rámci NATO sa už začalo pracovať na metodike merania emisií produkovaných ozbrojenými silami. Dokončená by mala byť do konca roku 2022. „To je cieľ, ale samozrejme, som závislý od dohody tridsiatich spojencov,“ uviedol generálny tajomník. Ten presadzoval spoločné kroky Aliancie na ochranu klímy už skôr, ale narážal na odmietavý postoj vtedajšieho amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Stoltenberg prirovanl súčasné výzvy v energetike k situácii pred prvou svetovou vojnou. Vtedy Winston Churchill nahradil uhlie ako palivo na lodiach britského námorníctva naftou. To malo strategický, ale aj ekologický prínos. „Musíme nájsť spôsob, ako zladiť potrebu mať ozbrojené sily priateľské voči životnému prostrediu a súčasne ich mať silné a účinné,“ uzavrel.

9. septembra 2024

Video: Svedectvá z frontovej línie

6. septembra 2024

Nové tanky, lode a lietadlá – Holandsko začalo výrazne zbrojiť

2. septembra 2024

Slovenské Black Hawky pomáhali zahasiť lesný požiar

30. augusta 2024

Srbsko kúpi 12 francúzskych stíhačiek Rafale

29. augusta 2024

Na oslavách SNP zložilo prísahu vyše 500 vojakov

28. augusta 2024

Slovensko kúpi nové vojenské nákladné autá a protivzdušné systémy Barak