Poľsko čelí bieloruským provokáciám

Zdroj ilustračného foto: Ministerstwo Obrony Narodowej
Zdroj ilustračného foto: Ministerstwo Obrony Narodowej

Poľskí vojaci zaregistrovali v noci z pondelka na utorok vniknutie ozbrojených uniformovaných osôb z Bieloruska. Varšava si preto predvolala bieloruského chargé d´affaires, od ktorého požadovala vysvetlenie.

Podľa oficiálnych vyhlásení si poľskí vojaci všimli trojicu uniformovaných mužov s dlhými zbraňami, ktorí boli na poľskom území. „Potom, čo sa poľská hliadka pokúsila nadviazať kontakt, neznáme osoby nabili zbrane a vzdialili sa smerom do Bieloruska,“ uviedol hovorca ministerstva povereného koordinovaním tajných služieb Stanislaw Źaryn.

Poľské ministerstvo zahraničných vecí si preto v utorok predvolalo bieloruského chargé d´affaires Alaksandra Časnouského. Námestník šéfa poľskej diplomacie Piotr Wawrzyk od neho požadoval vysvetlenie. Vyhlásil, že kroky bieloruských úradov v posledných týždňoch nesú čoraz jasnejšie známky zámernej eskalácie situácie. „Takéto konanie je pre poľskú stranu neprijateľné a nebude ho tolerovať. Poľsko je odhodlané chrániť svoje vlastné hranice a tiež vonkajšie hranice Európskej únie,“ uviedol podľa ministerstva zahraničia Wawrzyk.

Časnouského predvolali kvôli situácii na hraniciach na poľské ministerstvo zahraničia už tretíkrát za posledný mesiac. Z Bieloruska sa veľký počet migrantov z Blízkeho východu a Afriky snaží dostať nielen do Poľska, ale aj do Litvy a Lotyšska. Všetky tri štáty obviňujú Minsk z toho, že migrantov posiela na ich územie zámerne. Lukašenkov režim sa tak podľa nich snaží destabilizovať EÚ ako pomstu za sankcie, ktoré naň uvalila.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky