Spor kvôli ponorkám stále trvá

Zdroj foto: US Navy
Zdroj foto: US Navy

Roztržka medzi Francúzskom na jednej strane a Austráliou, USA a Veľkou Britániou na strane druhej trvá. Dôvodom je pakt, ktorý spomínané tri krajiny uzavreli medzi sebou a Austrália následne zrušila veľkú objednávku na francúzske ponorky. Prezident krajiny galského kohúta Emmanuel Macron najnovšie obvinil austrálskeho premiéra Scotta Morrisona z toho, že mu klamal.

Austrália v roku 2016 podpísala zmluvu s Francúzskom, ktoré jej malo dodať 12 ponoriek s konvenčným diesel-elektrickým pohonom za 37 miliárd dolárov. V septembri tohto roku však Austrália prekvapujúco oznámila uzavretie obranného paktu Aukus s USA a Veľkou Britániou. V rámci neho získa Austrália prístup k najnovším technológiám, medzi nimi aj k jadrovým ponorkám. Zmluvu o konvenčných ponorkách s Parížom následne zrušila. Francúzsko to poriadne nahnevalo a dokonca dočasne stiahlo svojich veľvyslancov z USA a Austrálie.

Lídri všetkých zúčastnených krajín sa teraz zišli na summite G20 v Ríme. Austrálski novinári sa tam prezidenta Macrona spýtali, či si myslí, že premiér Morrison mu nehovoril pravdu. „Ja si to nemyslím, ja to viem!“ odvetil Macron. Na otázku, či mu bude môcť veriť znova, odpovedal, že uvidí podľa toho, s čím príde. „Mám veľký rešpekt k vašej krajine. Prechovávam veľký rešpekt a veľa priateľstva k vašim ľuďom. Hovorím len, že ak máte rešpekt, musíte byť pravdovravný a musíte sa správať konzistentne v súlade s týmito hodnotami,“ dodal Macron.

Austrálsky premiér Morrison tvrdí, že Macronovi nikdy neklamal a už v júni mu vysvetlil, že konvenčné ponorky už viac nespĺňajú austrálske požiadavky na obranu. Pokúsil sa tiež prekrútiť Macronove slová a tvrdil, že francúzsky prezident neobvinil z klamstva jeho, ale celý národ – na to mu však austrálski novinári neskočili.

Macron sa v Ríme stretol aj s americkým prezidentom Joe Bidenom. Ten priznal, že sa Spojené štáty k Francúzsku zachovali netaktne ohľadom rokovaní s Austráliou. Na to mu Macron povedal, že sa treba pozerať do budúcnosti.

S tretím rozhádaným lídrom si ale budú mať čo hovoriť aj v nasledujúcich týždňoch. S Britániou má totiž Francúzsko po brexite viacero sporov. Ten najnovší sa týka rybolovu. Paríž zadržal britskú loď, o ktorej tvrdí, že lovila bez povolenia vo francúzskych vodách. V spore s Britániou však Francúzsko zatiaľ neuplatnilo svoju hrozbu zákazu vstupu do svojich prístavov pre britské lode. Paríž chce totiž dať priestor hľadaniu riešenia za rokovacím stolom. Treba dúfať, že si to britský premiér Boris Johnson nevyloží ako slabosť svojho súpera a nebude eskalovať spor medzi susedmi v NATO.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky