Odstránia jadrové zbrane z Nemecka?

Zdroj foto: United States Department of Defense
Zdroj foto: United States Department of Defense

Voľby v Nemecku prebehli už pred mesiacom, no ukončenie rokovaní o novej vláde je stále v nedohľadne. Najnovšie sa témou stali jadrové zbrane, ktoré má v západnej časti Nemecka uložené NATO a USA.

Odhaduje se, že na leteckej základni Büchel v spolkovej krajine Porýnie-Falcko je umiestnených 20 jadrových bômb. NATO a USA rozmiestnenie svojich jadrových zbraní v Európe oficiálne nekomentujú. V roku 2019 však samotná Aliancia nedopatrením zverejnila dokument, ktorým potvrdila, že na leteckých základniach v Belgicku, Holandsku, Nemecku a Taliansku sú uložené jadrové bomby.

V kampani pred nemeckými parlamentnými voľbami, ktoré sa konali 26. septembra, sa líderka Zelených Annalena Baerbocková vyjadrila, že ak sa dostane do vlády, bude naliehať, aby spojenci jadrové zbrane z krajiny odviezli. Víťazná sociálnodemokratická strana SPD je v tomot ohľade rozdelená. S koncom jadrových zbraní na nemeckom území súhlasia podpredsedovia Saskia Eskenová a Norbert Walter Borjans či predseda straníckeho poslaneckého klubu Rolf Mützenich. Kandidát SPD na kancelára Olaf Scholz sa k tejto otázke nevyjadril, jeho stranicky kolega a končiaci minister zahraničia Heiko Maas však je za prítomnosť jadrových hlavíc.

Konzervatívna únia SDU/CSU vo voľbách skončila tesne druhá. Teraz vyzvala Olafa Scholza, ktorý vedie koaličné rokovania práve so Zelenými a liberálmi z FPD, aby sa jasne vyjadril k prítomnosti jadrových zbraní na území Nemecka. „Je nevyhnutné, aby kandidát na kancelára Scholz vyjasnil svoju pozíciu a povedal rozhodujúce slovo,“ vyhlásil podpredseda poslaneckého klubu CDU/CSU Johann Wadepuhl. Konzervatívci rozmiestnenie jadrových hlavíc podporujú. Ich odsunutie zo základne Büchel by mohlo podľa nich predstavovať ohrozenie pre východné krídlo NATO. Podľa nemeckých médií bude táto otázka predmetom rokovaní o zostavení novej nemeckej vlády.

Pred odsunom jadrových zbraní z nemeckého územia varoval aj šéf Mníchovskej bezpečnostnej konferencie Wolfgang Ischinger. Podľa neho by sa potom mohlo o jadrové zbrane usilovať Poľsko. O nutnosti výrazného posilnenia poľskej armády hovoril tento týždeň aj poľský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński, hoci jadrové zbrane nespomenul. Aktívna úloha Poľska v jadrovej odstrašujúcej sile NATO by však podľa Ischingera mala ďalekosiahle dopady na vzťahy s Ruskom.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky