Čínsky test rakety vzbudzuje obavy USA

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Najvyššie postavený americký generál prirovnal čínsky test hypersonickej strely k Sputnikovskému momentu. Narážal tým na vypustenie sovietskej družice v roku 1957, ktoré Západ zaskočilo a spustilo preteky v zbrojení počas Studenej vojny.

Predseda Zboru náčelníkov štábov Mark Milley sa v rozhovore pre agentúru Bloomberg vyjadril, že čínske ozbrojené sily rapídne expandujú. „Z armády zloženej z roľníkov, ktorá bola v roku 1979 príliš početná, sa zmenili na veľmi schopné ozbrojené sily s globálnymi ambíciami,“ uviedol generál. Reagoval tiež na informáciu, ktorú tento mesiac priniesol denník Financial Times, že čínsky test hypersonickej strely šokoval americké vojenské kruhy. Podľa tejto informácie Peking vyskúšal hypersonickú strelu, ktorá najskôr obletela Zem a potom dopadla na určený cieľ na území Číny. Tá však popiera, že išlo o test vojenskej strely. Peking tvrdí, že skúšal vesmírnu raketu na čisto civilné účely.

Generál Mark Milley teraz prvýkrát oficiálne v mene USA uznal, že Čína testovala vojenské rakety. Podrobnosti neuviedol, no podľa zverejnených informácií je čínska hypersonická strela schopná niesť jadrovú hlavicu. Obranný systém USA môže prekonať tým, že zaútočí bez varovania z nečakaného smeru. „To, čo sme videli, bola veľmi významná udalosť – test hypersonického zbraňového systému. A je to veľmi znepokojujúce,“ povedal Milley pre Bloomberg. „Neviem, či to je úplne Sputnikovský moment, ale má k nemu blízko. A má všetku našu pozornosť,“ dodal generál.

Vypustenie družice Sputnik v roku 1997 šokovalo Američanov, ktorí sa začali obávať, že Sovietsky zväz získa technologický náskok. Prezidenta Johna F. Kennedyho to neskôr viedlo k vyhláseniu, že USA dostanú človeka na Mesiac, čo sa im za cenu obrovských finančných i ľudských nákladov podarilo. Hypersonické zbrane, ktoré dosahujú rýchlosť minimálne 5-krát vyššiu ako je rýchlosť zvuku, môžu spustiť podobné preteky v zbrojení. Vyvíjajú ich Čína, Rusko aj USA.

Hovorca Pentagonu John Kirby odmietol vyjadrenia generála Milleyho komentovať. „Nejde o technológiu, ktorá by nám bola cudzia a kotoru by sme sa už nejaký čas nezaoberali,“ povedal hovorca s tým, že USA pracuje na posilnení svojich obranných systémov a má vlastné hypersonické ambície. Minulý týždeň uskutočnili na základni NASA vo Virgínii tri testy vlastných hypersonických striel.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky