Čínsky test rakety vzbudzuje obavy USA

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Najvyššie postavený americký generál prirovnal čínsky test hypersonickej strely k Sputnikovskému momentu. Narážal tým na vypustenie sovietskej družice v roku 1957, ktoré Západ zaskočilo a spustilo preteky v zbrojení počas Studenej vojny.

Predseda Zboru náčelníkov štábov Mark Milley sa v rozhovore pre agentúru Bloomberg vyjadril, že čínske ozbrojené sily rapídne expandujú. „Z armády zloženej z roľníkov, ktorá bola v roku 1979 príliš početná, sa zmenili na veľmi schopné ozbrojené sily s globálnymi ambíciami,“ uviedol generál. Reagoval tiež na informáciu, ktorú tento mesiac priniesol denník Financial Times, že čínsky test hypersonickej strely šokoval americké vojenské kruhy. Podľa tejto informácie Peking vyskúšal hypersonickú strelu, ktorá najskôr obletela Zem a potom dopadla na určený cieľ na území Číny. Tá však popiera, že išlo o test vojenskej strely. Peking tvrdí, že skúšal vesmírnu raketu na čisto civilné účely.

Generál Mark Milley teraz prvýkrát oficiálne v mene USA uznal, že Čína testovala vojenské rakety. Podrobnosti neuviedol, no podľa zverejnených informácií je čínska hypersonická strela schopná niesť jadrovú hlavicu. Obranný systém USA môže prekonať tým, že zaútočí bez varovania z nečakaného smeru. „To, čo sme videli, bola veľmi významná udalosť – test hypersonického zbraňového systému. A je to veľmi znepokojujúce,“ povedal Milley pre Bloomberg. „Neviem, či to je úplne Sputnikovský moment, ale má k nemu blízko. A má všetku našu pozornosť,“ dodal generál.

Vypustenie družice Sputnik v roku 1997 šokovalo Američanov, ktorí sa začali obávať, že Sovietsky zväz získa technologický náskok. Prezidenta Johna F. Kennedyho to neskôr viedlo k vyhláseniu, že USA dostanú človeka na Mesiac, čo sa im za cenu obrovských finančných i ľudských nákladov podarilo. Hypersonické zbrane, ktoré dosahujú rýchlosť minimálne 5-krát vyššiu ako je rýchlosť zvuku, môžu spustiť podobné preteky v zbrojení. Vyvíjajú ich Čína, Rusko aj USA.

Hovorca Pentagonu John Kirby odmietol vyjadrenia generála Milleyho komentovať. „Nejde o technológiu, ktorá by nám bola cudzia a kotoru by sme sa už nejaký čas nezaoberali,“ povedal hovorca s tým, že USA pracuje na posilnení svojich obranných systémov a má vlastné hypersonické ambície. Minulý týždeň uskutočnili na základni NASA vo Virgínii tri testy vlastných hypersonických striel.

16. januára 2025

Video: Zvýšenie obrannej výroby je prioritou NATO

14. januára 2025

NATO spustilo operáciu na ochranu infraštruktúry v Baltskom mori

11. januára 2025

NATO zvýši výdavky, ale 5 percent to nebude

7. januára 2025

Francúzske stíhačky Mirage 2000 mieria na Ukrajinu

5. januára 2025

Krajiny NATO rozvíjajú spoluprácu s Japonskom

1. januára 2025

Delostrelci vítajú rok 2025 salvami

31. decembra 2024

Riziká a výhody Ukrajiny v NATO

31. decembra 2024

Ukrajinci: Iná alternatíva ako členstvo v NATO neexistuje. Opak znamená celoeurópsku vojnu

30. decembra 2024

Diskusia: Ako Slováci vnímajú NATO?

27. decembra 2024

Odborník na letectvo: Drony tak skoro vrtuľníky nenahradia, ale majú svoje výhody