Ukrajina prvýkrát bojovo použila turecký dron

Zdroj foto: Wikipedia / Bayhaluk
Zdroj foto: Wikipedia / Bayhaluk

Ukrajina prvýkrát nasadila proti proruským separatistom v Donbase turecké bezpilotné prostriedky Bayraktar TB2. Dron zaútočil na húfnicu, z ktorej separatisti ostreľovali ukrajinské pozície, uviedol generálny štáb ukrajinskej armády.

Drony Bayraktar TB2 vyrába Turecko, členská krajina NATO, od roku 2014. Okrem Turecka, ktoré ich nasadilo aj v Sýrii, ich používa aj Líbya, Katar, Maroko či Azerbajdžan, ktorý ich úspešne použil vo vojne s Arménskom o Náhorný Karabach. Objednalo ich aj Kirgizsko a Poľsko, ktoré má prvé z 24 kusov dostať na budúci rok. Ukrajina sa ich rozhodla nakúpiť v roku 2019. Zatiaľ prevzala 6 strojov, ďalších 48 má objednaných. Doposiaľ ich používala k hliadkovaniu nad Čiernym a Azovským morom a údajne aj k prieskumným letom nad Donbasom.

V utorok došlo k vôbec prvému bojovému nasadeniu ukrajinského Bayraktara. Podľa ukrajinského generálneho štábu začali najprv separatisti ostreľovať vládne pozície z húfnic. Zahynul pri tom jeden ukrajinský vojak a dvaja boli zranení. Kyjev najprv požiadal o ukončenie paľby diplomatickou nótou prostredníctvom misie OBSE (Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe). Separatisti na to však nereagovali. „S cieľom donútiť nepriateľa k ukončeniu paľby bol na príkaz hlavného veliteľa ozbrojených síl použitý Bayraktar. Bezpilotné lietadlo nepreletelo frontovú líniu a riadenou bombou zničilo jedno z diel ruských okupačných vojsk,“ napísal ukrajinsý generálny štáb v komuniké. Ostreľovanie sa po nasadení dronu skončilo.

Bayraktar znamená vlajkonosič. Stroj má rozpätie 12 metrov a dĺžku 6,5 m. Maximálna rýchlosť je 220 km/h a vytrvalosť vo vzduchu je až 27 hodín. Výzbroj v podobe navádzaných bômb a rakiet môže nosiť na štyroch závesníkoch. Maximálna hmotnosť výzbroje je 150 kg.

16. januára 2025

Video: Zvýšenie obrannej výroby je prioritou NATO

14. januára 2025

NATO spustilo operáciu na ochranu infraštruktúry v Baltskom mori

11. januára 2025

NATO zvýši výdavky, ale 5 percent to nebude

7. januára 2025

Francúzske stíhačky Mirage 2000 mieria na Ukrajinu

5. januára 2025

Krajiny NATO rozvíjajú spoluprácu s Japonskom

1. januára 2025

Delostrelci vítajú rok 2025 salvami

31. decembra 2024

Riziká a výhody Ukrajiny v NATO

31. decembra 2024

Ukrajinci: Iná alternatíva ako členstvo v NATO neexistuje. Opak znamená celoeurópsku vojnu

30. decembra 2024

Diskusia: Ako Slováci vnímajú NATO?

27. decembra 2024

Odborník na letectvo: Drony tak skoro vrtuľníky nenahradia, ale majú svoje výhody