Korčok: Lukašenko chce konfrontáciu so susedmi

Zdroj foto: MZV SR
Zdroj foto: MZV SR

Bieloruský režim nielenže bojuje proti vlastným občanom, ale evidentne chce aj konfrontáciu so susedmi z EÚ. Vyhlásil to slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok na stretnutí s rezortnými partnermi v Talline.

V Estónsku sa v stredu uskutočnilo stretnutie šéfov diplomacie krajín Bukureštskej deviatky. Tá združuje štáty z východného krídla NATO. Minister Korčok vyjadril „silnú podporu“ Poľsku, Litve a Lotyšsku. Tie čelia vlne migrantov, ktorých z Bieloruska posiela režim Alexandra Lukašenka.

„Bieloruský režim zváža migrantov z krajín Blízkeho východu a dopravuje ich na hranicu baltských štátov, aby sa tadiaľ presúvali ďalej do Európy. Lukašenko tak ukazuje, že nielenže bojuje s vlastnými občanmi, ktorých v tisíckach zatvára do basy len za prejavenie názoru. Neštíti sa ani ohrozovania životov civilných pasažierov, keď nedávno prinútil lietadlo s nimi pristáť v Bielorusku. A neštíti sa ani takej zvrátenej myšlienky, ako je zneužívať migrantov a zarábať na nich, keď si sami musia u neho zaplatiť za dopravu do Európy,“ vyhlásil Korčok.

„Láka týchto chudákov z Iraku a ďalších krajín a klame ich, že pre nich zabezpečí cestu na Západ. Dúfam, že aspoň teraz sa už otvárajú oči, a to aj mnohým u nás doma, ktorí tento režim stále obdivujú, ospevujú jeho stabilitu a mňa kritizujú za to, keď hovorím, že je našou povinnosťou zastať sa Bielorusov túžiacich po slobode. Je to treba, lebo vidíme, že režimu v Minsku už nestačí konfrontácia doma, ale chce ju aj so svojimi susedmi v EÚ. Toto nám nemôže byť jedno,“ povedal minister zahraničných vecí.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky