Slovensko chce byť súčasťou Inovačného fondu NATO

Zdroj foto: MO SR
Zdroj foto: MO SR

Na rokovaní ministrov obrany NATO podpísal Jaroslav Naď v mene Slovenskej republiky Deklaráciu o zámere pristúpiť do Inovačného fondu NATO. Z neho chce Severoatlantická aliancia financovať vývoj nových technológií proti kybernetickým hrozbám.

Táto iniciatíva vzišla zo summitu NATO v júni 2021, počas ktorého lídri členských krajín Aliancie schválili agendu NATO 2030 s ambíciou udržať si technologickú konkurencieschopnosť. „V NATO chceme vytvoriť podmienky na efektívnu podporu startupov a vedeckých inštitúcií zameraných na vývoj technologicky náročných riešení použiteľných tak v civilnom, ako aj obrannom sektore. Verím, že to môže byť zaujímavá príležitosť aj pre slovenských špecialistov,“ priblížil minister obrany SR Jaroslav Naď.

Súčasťou inovačného balíka opatrení NATO je aj technologicko-inovačná sieť DIANA, ktorá má slúžiť na prepojenie aliančných štruktúr s civilným sektorom a akademickou sférou a podporu výskumu a vývoja inovačných startupov. Fond by mal podľa generálneho tajomníka Aliancie Jensa Stoltenberga poskytnúť NATO až miliardu eur.

Ministri obrany minulý týždeň rokovali tiež o možnostiach rozšírenia oblastí spolupráce NATO a EÚ, a to aj v kontexte prípravy strategických dokumentov v oboch organizáciách či bezpečnostnými výzvami, akými sú hybridné hrozby, odolnosť, nové prelomové technológie, klíma, globálne súperenie a pod. Súčasťou diskusie boli aj ministri obrany Švédska a Fínska, ktoré nie sú členskými krajinami NATO.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky