NATO posilňuje vzťahy s Fínskom a Švédskom

Zdroj foto: NATO
Zdroj foto: NATO

NATO má dvere otvorené pre všetky európske krajiny, ktoré splnia kritériá na prijatie. Vyhlásil to generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg na pracovnej ceste do Fínska a Švédska.

Obe tieto škandinávske krajiny nie sú členmi NATO. No s Alianciou spolupracujú a ich ministri obrany boli prítomní na minulotýždňovom rokovaní ministrov členských krajín v Bruseli. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg je teraz na trojdňovej návšteve Fínska a Švédska.

Na začiatok sa v pondelok v Helsinkách stretol s fínskym prezidentom Sauli Niinistöm. Stoltenberg ocenil vzájomnú spoluprácu v Baltskom mori aj na Ďalekom Severe. „Spoločne robíme euroatlantický región bezpečnejším a stabilnejším. Deje sa tal aj vďaka predsunutej prítomnosti NATO v pobaltských štátoch, vďaka našej misii na stráženie vzdušného priestoru a tiež, samozrejme, vďaka fínskej odhodlanosti brániť svoj štát,“ povedal generálny tajomník Aliancie. Fínsko pochválil za prínos k medzinárodným mierovým misiám od západného Balkánu po Irak. Spoločne diskutovali aj o politike otvorených dverí NATO a Stoltenberg zopakoval, že ostávajú otvorené pre všetky štáty v Európe, ktoré splnia kritériá na členstvo.

Okrem prezidenta Niinistöma sa generálny tajomník stretol aj s premiérkou Sannou Marin, ministrom zahraničných vecí Pekka Haavistom a ministrom obrany Antii Kaikkonenom, aby rokovali o posilnení partnerstva NATO s Fínskom. V Štokholme ho v utorok prijal švédsky kráľ Carl XVI. Gustaf. S premiérom Stefanom Lofvenom rokoval o švédskom prínose pre medzinárodnú bezpečnosť a o jeho dlhodobom partnerstve s NATO.

Severoatlantická aliancia v posledných rokoch s obomi krajinami prehĺbila spoluprácu. Na summite NATO v júni sa lídri členských krajín vyjadrili, že „Fínsko a Švédsko zdieľajú naše hodnoty a prispievajú k misiám a operáciám pod vedením NATO“. Spoluprácu Aliancie s obomi štátmi chcú zvýšiť v záujme spoločnej bezpečnosti aj v oblasti prípravy krízového manažmentu, cvičení a vymieňania informácií a analýz najmä v oblasti Baltského regiónu.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky