Putin: Ukrajina v NATO je hrozbou pre Rusko

Zdroj foto: Пресс-служба президента России
Zdroj foto: Пресс-служба президента России

Západom podporovaný vojenský rozvoj Ukrajiny je vážnou hrozbou pre Rusko. Vyhlásil to ruský prezident Vladimir Putin dva dni po tom, čo americký minister obrany Lloyd Austin navštívil Kyjev, aby vyjadril podporu Ukrajine.

Lloyd Austin počas návštevy Ukrajiny vyhlásil, že žiadna tretia krajina nemá právo vetovať jej prípadné členstvo v NATO. Kyjev dúfa, že jedného dňa do Aliancie vstúpi. Ruský prezident Putin povedal, že toto vyhlásenie amerického ministra de facto vydláždilo cestu Ukrajine do NATO. Dodal, že je jedno, či sa tak stane aj formálne, ale ruské záujmy sú ohrozené. „Formálne sa Ukrajina nemusí stať členom NATO, ale vojenský rozvoj jej územia už prebieha. A to predstavuje hrozbu pre Rusko. Uvedomujeme si to,“ vyhlásil Putin.

Spojené štáty sú najsilnejším podporovateľom Kyjeva od roku 2014, kedy Rusko anektovalo Krym a na východe Ukrajiny vypukla vojna s proruskými separatistami. Kremeľ sa opakovane vyjadril, že vstup Ukrajiny do NATO je preň červenou čiarou. Vojna v Doneckej a Luhanskej oblasti, do ktorej sa podľa Ukrajiny a Západu aktívne zapájajú aj ruskí vojaci, si doposiaľ vyžiadala približne 14 000 ľudských životov.

Vzťahy Ruska a NATO v súčasnosti dosiahli nové minimum. Rusko prerušilo diplomatické styky s Alianciou po tom, čo z Bruselu vypovedali osem členov ruskej diplomatickej misie z dôvodu špionážnych aktivít. Ministri obrany NATO vo štvrtok schvaľovali nový plán na odrazenie prípadného ruského útoku na viacerých frontoch. Neverejná stratégia má za cieľ pripraviť sa na akékoľvek simultánne útoky v oblastiach Baltského i Čierneho mora, ktoré nôžu zahŕňať aj nukleárny útok, hackerské útoky či napadnutie z vesmíru.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky