Ministri obrany o poučení z Afganistanu

Zdroj foto: NATO
Zdroj foto: NATO

Jednou z ústredných tém rokovania ministrov obrany členských krajín NATO v Bruseli bola aj vojenská, bezpečnostná a politická situácia v Afganistane od prebratia moci Talibanom. Počas prvého dňa dvojdňového stretnutia sa rokovalo aj o posilnení obranyschopnosti Aliancie.

Išlo o prvé fyzické zasadnutie ministrov obrany od februára 2020. „V súvislosti s Afganistanom sme hovorili nielen o aktuálnej situácii. Sebakriticky a otvorene sme hovorili aj o chybách, ktoré Aliancia v tejto súvislosti spravila. A keďže my sme NATO, je na nás, aby sme si z toho zobrali ponaučenie. Hovorili sme tiež o vplyvoch, výzvach a potenciálnych hrozbách pre euroatlantickú bezpečnosť,“ priblížil predmet rokovaní minister obrany SR Jaroslav Naď. Zároveň zdôraznil, že prvoradým cieľom všetkých štátov v súvislosti s Afganistanom je stabilizácia situácie.

Témou rokovania ministrov vo štvrtok bolo aj posilnenie odstrašenia a obrany NATO a rozvoj jej obranyschopnosti. Ministrom bol predložený na schválenie balík Cieľov spôsobilostí 2021. „Tieto ciele sú kľúčovým prvkom, ktorý významne ovplyvňuje plán a rozvoj obranných kapacít a spôsobilostí SR. Sme si vedomí svojich záväzkov voči spojencom v zdieľaní spoločného bremena NATO a pristupujeme k nim zodpovedne,“ uviedol minister Naď. Zasadnutie ministrov vyslalo silný apel na dodržiavanie záväzkov vynakladať adekvátne finančné zdroje na obranu a dosiahnuť úroveň 2% HDP výdajov do roku 2024.

Ako nás informovala hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková, minister Naď v tejto súvislosti potvrdil záväzok SR vybudovať ťažkú mechanizovanú brigádu a informoval rezortných partnerov o priebehu a podmienkach obstarávania pozemnej techniky, ktorá má byť jej súčasťou.

7. decembra 2024

Anketa Vojenský čin roka má svojich víťazov

5. decembra 2024

Ministerstvo obrany plánuje veľké nákupy

3. decembra 2024

Cyprus poškuľuje po členstve v NATO

2. decembra 2024

Nórske stíhačky F-35 budú chrániť poľský Rzeszów

28. novembra 2024

Grécko dá protivzdušné systémy Arménsku a nie Ukrajine. Prečo sa tak rozhodlo?

26. novembra 2024

Rumunsko sa zaviazalo kúpiť 32 stíhačiek F-35