NATO zriadi fond na inovácie

Zdroj foto: NATO
Zdroj foto: NATO

Severoatlantická aliancia vytvorí nový fond inovácií, z ktorého bude financovať vývoj nových technológií proti kybernetickým hrozbám. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na úvod dvojdňovej schôdzky ministrov obrany členských krajín.

Počas úvodného dňa dvojdňovej schôdzky preberali ministri obrany krajín NATO plán, ako čo najlepšie prispôsobiť obranu Severoatlantickej aliancie novým technológiám a kybernetickým hrozbám. Podľa Jensa Stoltenberga musia spojenci reagovať na fakt, že sa autoritatívne režimy predbiehajú vo vývoji nových technológií, od umelej inteligencie po autonómne systémy. Aliancia preto tento týždeň vytvorí nový fond inovácií, z ktorého bude financovať napríklad aj vývoj duálnych technológií použiteľných vo vojenskom i civilnom sektore. Fond by mal podľa Stoltenberga poskytnúť NATO až miliardu eur.

Ministri tiež majú schváliť vôbec prvú stratégiu aliancie pre využívanie umelej inteligencie. Spojenci ju chcú využívať napríklad pre dátové analýzy či na prevenciu kybernetických útokov. Stoltenberg zdôraznil, že NATO bude umelú inteligenciu využívať s ohľadom na etické štandardy napríklad pri ochrane citlivých údajov.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi