Slovensko má ďalších generálov

Zdroj foto: MO SR
Zdroj foto: MO SR

V priestoroch Grasalkovičovho paláca v Bratislave si z rúk prezidentky SR a hlavnej veliteľky Ozbrojených síl SR Zuzany Čaputovej traja profesionálni vojaci v aktívnej službe OS SR prevzali dekréty o vymenovaní a povýšení.

V súlade s dlhodobým plánom rozvoja ozbrojených síl boli plukovníci Alexander Kollárik a Slavomír Verčimák vymenovaní do prvej generálskej hodnosti „brigádny generál“ a generálmajor Vladimír Šimko si prevzal povýšenie do vojenskej hodnosti „generálporučík“. Odovzdávanie prebehlo za účasti ministra obrany SR Jaroslava Naďa a náčelníka Generálneho štábu OS SR gen. Daniela Zmeka.

„Všetci traja generáli preukázali schopnosti, kvality a odhodlanie hodné ďalšieho rozvoja a podpory, preto som vláde SR navrhol ich povýšenie. Som rád, že vo velení ozbrojených síl máme ľudí, pre ktorých je služba vlasti poslaním, nie prácou. Prajem im veľa ďalších úspechov a splnených úloh,“ povedal pri tejto príležitosti minister obrany SR Jaroslav Naď.

Svoju prvú generálsku hviezdu si v prezidentskom paláci osobne prevzal aj prvý slovenský kozmonaut a profesionálny vojak – plukovník vo výslužbe Ivan Bella. Jeho mimoriadne vymenovanie je morálnym ocenením dlhoročného výkonu štátnej služby, kvalitného plnenia úloh počas aktívnej služby profesionálneho vojaka a tiež reprezentácie rezortu obrany SR a Slovenska vrátane úspešného letu do vesmíru. „Ivan Bella strávil v uniforme väčšinu svojho života a jednoznačne patrí medzi osobnosti, ktoré zanechali v OS SR stopu ambícií a skvelej práce,“ vyzdvihol minister J. Naď.

Novovymenovaní brigádni generáli A. Kollárik a S. Verčimák a povýšený generálporučík V. Šimko doteraz vykonávali generálske funkcie v nižšej hodnosti než aká bola na tieto funkcie plánovaná. Vzhľadom na to nedošlo po zmene ich hodností k úpravám ani vytváraniu nových tabuľkových miest. V súčasnosti je v Ozbrojených silách SR a na ministerstve obrany plánovaných 16 funkcií s generálskou vojenskou hodnosťou.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky