Rusko a NATO nebudú mať diplomatické misie

Zdroj: CTBTO
Zdroj: CTBTO

Rusko pozastaví od 1. novembra činnosť svojej misie pri NATO. Oznámil to ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Zároveň sa uzavrie styčný a informačný úrad NATO v Moskve.

Ide o reakciu na vyhostenie ôsmich členov ruskej misie pri NATO. Severoatlantická aliancia ich vypovedala začiatkom októbra s tým, že ruskí diplomati tajne pracovali ako spravodajskí dôstojníci. „V dôsledku účelových krokov NATO prakticky nemáme vhodné podmienky pre elementárnu diplomatickú prácu a v reakcii na akcie NATO pozastavujeme činnosť našej stálej misie pri NATO,“ vyhlásil Lavrov. Ruský minister zahraničia dodal, že kontakty medzi alianciou a Moskvou sa môžu realizovať prostredníctvom ruského veľvyslanectva v Belgicku. Podľa neho je na zvážení aliancie, aby jeden z veľvyslancov členských krajín v Moskve vykonával podobnú činnosť pri udržiavaní kontaktov s Ruskom.

Ide o ďalšie zhoršenie vzťahov NATO s Ruskom, ktoré už sú beztak na najnižšej úrovni od skončenia studenej vojny. Severoatlantická aliancia pozastavila reálnu spoluprácu s Ruskom v roku 2014 po tom, ako Moskva anektovala ukrajinský polostrov Krym. Aliancia však ponechala otvorené kanály pre stretnutia na vysokej úrovni, avšak Rada NATO – Rusko sa odvtedy schádzala iba sporadicky.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi