Ukrajina sa zbližuje s Európou

Zelensky a Leyen - zdroj foto: EC
Zdroj foto: EC

Ukrajina sa dlhodobo usiluje o členstvo v EÚ a NATO. Na užšiu spoluprácu s týmito dvomi inštitúciami nedávno vyzval aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Partnerstvo Ukrajiny s Európou potvrdil summit s EÚ v Kyjeve.

Jednou z tém, ktoré si NATO osvojilo po roku 1990, je aj energetická bezpečnosť. Tá bola aj jednou z tém summitu EÚ a Ukrajiny. Podľa predsedkyne Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej hľadá EÚ spôsoby, ako zaistiť, že Ukrajina bude mať túto zimu stabilné dodávky plynu a nebude ponechaná napospas možnému zníženiu dodávok z Ruska. Jednou z možností je podľa šéfky EK spätný tok plynu na Ukrajinu cez Slovensko. Premiér Eduard Heger tento návrh podporil. Slovensko je pripravené stať sa súčasťou riešenia únie a energetická bezpečnosť Ukrajiny je kľúčová, uviedol Heger.

Únia s Ukrajinou uzavrela tri dohody týkajúce sa leteckej dopravy a pristúpenia k vedeckým a kultúrnym programom. Predmetopm rokovaní bolo aj zriadenie vojenskej výcvikovej misie na Ukrajine a kybernetická bezpečnosť. To sú témy, na ktorých má eminentný záujem aj NATO.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky