Americké námorníctvo prvýkrát povedie žena

Zdtoj foto: US Navy
Zdtoj foto: US Navy

Prezident USA Joe Biden nominoval admirálku Lisu Franchetti do funkcie veliteľky amerického námorníctva. Je to prvýkrát v histórii, čo by niektorú zo zložiek amerických ozbrojených síl mala viesť žena. Jej nomináciu ešte musí schváliť Senát.

Lisa Franchetti má 59 rokov a v námorníctve slúži 38 rokov. Po službe na viacerých plavidlách prevzala velenie torpédoborca USS Ross, ktorý bol jej prvou „vlastnou“ loďou. Neskôr velila eskadre torpédoborcov a dvom skupinám lietadlových lodí. Bola tiež veliteľkou amerických námorných síl v Kórei a veliteľkou americkej Šiestej flotily nasadenej v Európe.

Lisa Franchetti je len druhou ženou, ktorá dosiahla hodnosť štvorhviezdičkovej admirálky. Ak ju potvrdia vo funkcii veliteľky námorníctva, bude tiež prvou ženou v Zbore náčelníkov štábov. Aj americkú Pobrežnú stráž momentálne vedie žena, admirálka Linda Fagan. Tá však patrí pod ministerstvo domácej bezpečnosti, nie obrany.

V Senáte však momentálne jeden senátor z Alabamy blokuje všetky návrhy na povýšenie do vojenských funkcií. Momentálne ide už o 270 návrhov. Protestuje tak proti politike Pentagonu, ktorý prepláca príslušníčkam ozbrojených síl cestovné náklady, ak musia pre potrat vycestovať do iného štátu. Lisa Franchetti sa má ujať funkcie na jeseň, keď sa súčasnému veliteľovi námorníctva skončí štvorročné funkčné obdobie. Ak ju dovtedy oficiálne nevymenujú, bude velením „len“ poverená.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky