Slovensko získa obrnené vozidlá 4×4, zaplatia ich USA

Zdroj foto: Oshkosh
Zdroj foto: Oshkosh

Slovensko využije americkú ponuku a objedná americké štvorkolesové obrnené vozidlá Oshkosh L-ATV. Zaplatí ich americká strana z grantu určeného pre spojencov. Slovensko uhradí iba DPH vo výške 20 percent – tá by však mala ísť naspäť do nášho štátneho rozpočtu.

Oshkosh L-ATV bol vyvinutý ako náhrada za staršie vozidlá Humvee. Tie totiž majú ploché dno a nie sú odolné proti výbuchom mín. L-ATV je odolnejší a zároveň dopĺňa väčšie a ťažšie vozidlá kategórie MRAP. Nazýva sa aj JLTV podľa programu, ktorý na jeho vývoj vypísala americká armáda, námorná pechota a veliteľstvo špeciálnych operácií. Skratka JLTV znamená Spoločné ľahké taktické vozidlo.

Vyrába sa vo viacerých verziách – základnej transportnej, zdravotníckej a s rôznymi variantami výzbroje. Okrem USA ho v rámci NATO už používajú Čierna Hora, Litva a Slovinsko. Objednalo ho Belgicko, Rumunsko a Severné Macedónsko. Teraz sa k týmto štátom zaradilo aj Slovensko. Pôvodne chcelo naše ministerstvo obrany 192 vozidiel, ale po špecifikovaní vybavenia sa jednotková cena zvýšila a americký grant vystačí len na 160 kusov.

Slovensko chce získať 110 vozidiel s diaľkovo ovládanou vežičkou s guľometom kalibru 12,7 mm a 50 vozidiel s vežou, ktorú ovláda strelec priamo. Na Slovensko by mali byť dodané v roku 2025. Súčasťou nákupu sú aj náhradné diely a výcvik. Spoločnosť Oshkosh má podľa ministerstva obrany záujem spolupracovať so slovenskými spoločnosťami, ktoré by zabezpečili údržbu a servis vozidiel.

Ozbrojené sily SR plánujú vozidlá využívať napríklad pre Sily pre špeciálne operácie, Prápor obrany a ochrany 81. krídla Sliač a tiež manévrové jednotky pozemných síl. Oshkosh L-ATV má dĺžku 6,2 m a hmotnosť 10 t. S dieselovým motorom s objemom 6,6 l a výkonom 340 k dosahuje na ceste maximálnu rýchlosť 110 km/h. Posádku tvorí vodič a traja pasažieri, v prípade verzie s manuálne ovládanou vežou je v posádke navyše ešte strelec.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky