Slovensko získa obrnené vozidlá 4×4, zaplatia ich USA

Zdroj foto: Oshkosh
Zdroj foto: Oshkosh

Slovensko využije americkú ponuku a objedná americké štvorkolesové obrnené vozidlá Oshkosh L-ATV. Zaplatí ich americká strana z grantu určeného pre spojencov. Slovensko uhradí iba DPH vo výške 20 percent – tá by však mala ísť naspäť do nášho štátneho rozpočtu.

Oshkosh L-ATV bol vyvinutý ako náhrada za staršie vozidlá Humvee. Tie totiž majú ploché dno a nie sú odolné proti výbuchom mín. L-ATV je odolnejší a zároveň dopĺňa väčšie a ťažšie vozidlá kategórie MRAP. Nazýva sa aj JLTV podľa programu, ktorý na jeho vývoj vypísala americká armáda, námorná pechota a veliteľstvo špeciálnych operácií. Skratka JLTV znamená Spoločné ľahké taktické vozidlo.

Vyrába sa vo viacerých verziách – základnej transportnej, zdravotníckej a s rôznymi variantami výzbroje. Okrem USA ho v rámci NATO už používajú Čierna Hora, Litva a Slovinsko. Objednalo ho Belgicko, Rumunsko a Severné Macedónsko. Teraz sa k týmto štátom zaradilo aj Slovensko. Pôvodne chcelo naše ministerstvo obrany 192 vozidiel, ale po špecifikovaní vybavenia sa jednotková cena zvýšila a americký grant vystačí len na 160 kusov.

Slovensko chce získať 110 vozidiel s diaľkovo ovládanou vežičkou s guľometom kalibru 12,7 mm a 50 vozidiel s vežou, ktorú ovláda strelec priamo. Na Slovensko by mali byť dodané v roku 2025. Súčasťou nákupu sú aj náhradné diely a výcvik. Spoločnosť Oshkosh má podľa ministerstva obrany záujem spolupracovať so slovenskými spoločnosťami, ktoré by zabezpečili údržbu a servis vozidiel.

Ozbrojené sily SR plánujú vozidlá využívať napríklad pre Sily pre špeciálne operácie, Prápor obrany a ochrany 81. krídla Sliač a tiež manévrové jednotky pozemných síl. Oshkosh L-ATV má dĺžku 6,2 m a hmotnosť 10 t. S dieselovým motorom s objemom 6,6 l a výkonom 340 k dosahuje na ceste maximálnu rýchlosť 110 km/h. Posádku tvorí vodič a traja pasažieri, v prípade verzie s manuálne ovládanou vežou je v posádke navyše ešte strelec.

16. januára 2025

Video: Zvýšenie obrannej výroby je prioritou NATO

14. januára 2025

NATO spustilo operáciu na ochranu infraštruktúry v Baltskom mori

11. januára 2025

NATO zvýši výdavky, ale 5 percent to nebude

7. januára 2025

Francúzske stíhačky Mirage 2000 mieria na Ukrajinu

5. januára 2025

Krajiny NATO rozvíjajú spoluprácu s Japonskom

1. januára 2025

Delostrelci vítajú rok 2025 salvami

31. decembra 2024

Riziká a výhody Ukrajiny v NATO

31. decembra 2024

Ukrajinci: Iná alternatíva ako členstvo v NATO neexistuje. Opak znamená celoeurópsku vojnu

30. decembra 2024

Diskusia: Ako Slováci vnímajú NATO?

27. decembra 2024

Odborník na letectvo: Drony tak skoro vrtuľníky nenahradia, ale majú svoje výhody