Zelenskyj po Česku zavítal aj na Slovensko

Zdroj foto: Twitter / Volodymyr Zelenskyj
Zdroj foto: Twitter / Volodymyr Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj pricestoval z Prahy na Slovensko. Ukrajinský prezident včera navštívil Bulharsko a Česko. V Bratislave ho prijme slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Zelenskyj ešte dnes odcestuje do tureckého Istanbulu.

Volodymyr Zelenskyj a Zuzana Čaputová budú diskutovať o bezpečnostnej situácii, ďalšej podpore Ukrajiny aj o ukrajinskom návrhu mierového riešenia na skončenie vojny. Informoval o tom prezidentský palác. Rokovať budú aj o rozvoji spolupráce vrátane povojnovej obnovy Ukrajiny a výstavby dopravných spojení. Nemenej dôležitou témou je podpora euroatlantických ambícií Ukrajiny, ktorá sa aktuálne viaže na summit NATO. Ten sa začne v utorok v litovskom Vilniuse a Zelenskyj sa pred ním snaží získať podpotu.

Ukrajinský prezident potvrdil, že sa na Slovensku okrem stretnutia s prezidentkou absolvuje aj rokovanie s premiérom Ľudovítom Ódorom a predsedom parlamentu Borisom Kollárom. „S našim spoľahlivým susedom sa rozprávame o konkrétnej obrannej podpore, euroatlantickej integrácii Ukrajiny, samite NATO, mierových rokovaniach, bilaterálnej spolupráci a energetickej bezpečnosti,“ uviedol Zelenskyj na sociálnej sieti.

V Česku sa Zelenskyj stretol s prezidentom Petrom Pavlom a premiérom Petrom Fialom. Z Bulharska ho do Prahy dopravil český vládny špeciál v sprievode dvoch stíhačiek Gripen. Premiér Fiala po návšteve uviedol, že Česko poskytne Ukrajine ďalšie bojové helikoptéry Mi-24. Niekoľko ich poskytlo už vlani, zvyšné nedávno vyradilo zo služby. Dodá tiež státisíce kusov delostreleckej munície veľkého kalibru a zapojí sa do výcviku ukrajinských pilotov na stíhačky F-16. Aby mohol ich výcvik prebiehať priamo na Ukrajine, poskytne Česko moderné simulátory. Česko sa tiež chce intenzívne zapojiť do obnovy Ukrajiny po vojne.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky