Nemecko nám daruje dva systémy MANTIS

Zdroj foto: Frank Vincentz
Zdroj foto: Frank Vincentz

Slovensko a Nemecko podpísali darovaciu zmluvu na dva systémy protivzdušnej obrany MANTIS. Slovensko ich dostane zadarmo a natrvalo. Prvý systém bude dodaný už v priebehu najbližších týždňov.

Systémy MANTIS sú určené na blízku ochranu dôležitých bodových cieľov. Na Slovensku majú posilniť obranu objektov v blízkosti východnej hranice s Ukrajinou. Každý systém tvorí šesť veží s kanónmi kalibru 35 mm, veliteľská jednotka a dve senzorové jednotky. Nemecko nám daruje aj tri prehľadové radary MANTIS s dosahom 100 km.

Radar je schopný zamerať cieľ v priebehu dvoch sekúnd. Následne naň niektorý z kanónov vystrelí dávku 36 granátov. Projektily sú programovateľné a obsahujú 152 volfrámových guľôčok. Jeden radar môže zameriavať viaceré kanóny na rozličné ciele súčasne. Kadencia kanónov je až 1000 výstrelov za minútu. Sú schopné ničiť rakety, delostrelecké i mínometné granáty.

Spolu s dodaním systémov sa Nemecko postará aj o výcvik slovenskej obsluhy. Vo výcvikovom priestore v nemeckom Todendorfe sa na obsluhu systému MANTIS a príslušných radarov pripravuje 44 slovenských vojakov a vojačiek.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky