Zomrel vojnový veterán Ján Chudík

Zdroj foto: MO SR
Zdroj foto: MO SR

Veteránov druhej svetovej vojny je, žiaľ, čoraz menej. Vo veku 95 rokov nás opustil ďalší z nich – Ján Chudík. O jeho úmrtí informoval minister obrany Jaroslav Naď.

„V auguste 2020 som pánovi Chudíkovi počas osláv 76. výročia SNP v Banskej Bystrici odovzdal vyznamenanie – Pamätnú medailu ministra obrany SR III. stupňa. Verím, že našiel svoj pokoj, ďakujeme za všetko, nikdy nezabudneme,“ napísal minister Naď na sociálnej sieti.

„Mladým ľuďom by som želal, aby si aspoň trochu vedeli predstaviť, čo je to vojna, ale len preto, aby si vedeli viac vážiť mier. A tiež im želám, aby niečo také, ako bol fašizmus, nikdy nezažili,“ povedal vtedy úprimne vojnový veterán Ján Chudík. Rodák z Jakubian pri Starej Ľubovni sa už ako 18-ročný pridal k partizánom. Neskôr sa dobrovoľne pridal v Humennom k postupujúcej Červenej armáde a od 2. apríla 1945 bol jej riadnym príslušníkom.

Výcvik absolvoval na území Poľska a zúčastnil sa ťažkých bojov o Ostravu. Nemci sa tam silno opevnili, pričom využili aj československé predvojnové železobetónové pevnosti. Postup bol preto veľmi pomalý. Tesne pred koncom vojny, 6. mája 1945, bol Ján Chudík ťažko zranený. Črepiny granátu ho zasiahli tesne vedľa srdca a do ruky. V nemocnici v Ostrave preto strávil nielen Deň víťazstva, ale aj nasledujúce dva mesiace. Lekári mu niektoré črepiny vybrali, tri mu však ostali v tele už navždy.  

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky