Slovensko vyrobí pre Ukrajinu ďalšie húfnice Zuzana 2

Zdroj foto: FB / OS SR
Zdroj foto: FB / OS SR

Minister obrany SR Jaroslav Naď dnes v Kodani s dánskym rezortným kolegom Mortenom Bødskovom podpísal dohodu o zámere vyrobiť ďalších 16 samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 pre Ukrajinu. Tie sa vyrábajú v štátom kontrolovanej firme Konštrukta – Defence v Dubnici nad Váhom.

Prečo s Dánskom, keď ide o zbrane pre Ukrajinu? Pretože ich výrobu zaplatí práve Dánsko, spolu s Nórskom a Nemeckom. Ukrajina už v júni zakúpila osem kusov húfnic Zuzana 2 za viac ako 40 miliónov eur. Teraz pre ňu vyrobia ďalších 16 kusov, čo je pre slovenský priemysel dobrá správa.

„Dánsko, Nórsko a Nemecko budú projekt v hodnote 92 miliónov eur financovať a som nesmierne rád, že sme po intenzívnych a veľmi konštruktívnych a priateľských rokovaniach dospeli k tejto dohode. Ukrajina potrebuje našu pomoc a prvky pozemnej techniky sú v boji častokrát rozhodujúce,“ uviedol J. Naď. „Konštrukta-Defence vyrába špičkový produkt a teší ma, že ho tak začínajú vnímať aj v zahraničí. Ďakujem spojencom za odhodlanie hľadať formy pomoci Ukrajine a za rozhodnutie, vybrať práve slovenskú techniku. O tom je spolupráca medzi členskými krajinami NATO,“ dodal slovenský minister.

Zuzanu 2 vyvinuli na základe pôvodnej osemkolesovej Zuzany, ktorá v Ozbrojených silách SR slúži od roku 1998. Prvé Zuzany 2 sa v slovenskej výzbroji objavili minulý rok. Majú trojčlennú posádku oproti štvorčlennej v pôvodnej verzii a kanón má dĺžku hlavne 52 ráží oproti 45 pri Zuzane. Dlhšia hlaveň znamená vyššiu úsťovú rýchlosť strely a teda vyšší dostrel. Ten sa pri Zuzane 2 pohybuje okolo 40 km. Zásoba munície je 40 granátov. Vozidlo má dĺžku 13 m a hmotnosť 28 ton.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi