Vojaci z Trebišova pochodovali v Paríži

Zdroj foto: OS SR
Zdroj foto: OS SR

Príslušníci výsadkového práporu z Trebišova pochodovali v rámci vojenskej prehliadky v Paríži, organizovanej pri príležitosti osláv francúzskej revolúcie z roku 1789.

Tradičná prehliadka sa tento rok niesla v znamení francúzskeho partnerstva s krajinami na východnom krídle NATO. To je výrazne posilňované v dôsledku ruskej agresívnej vojny proti Ukrajine. Na čele prehliadky tak pochodovalo deväť jednotiek z krajín na východe Aliancie. Symbolizovali tak pevné spojenectvo a aktívnu vojenskú spoluprácu v rôznych oblastiach.

Na pozvanie náčelníka generálneho štábu francúzskej armády sa tak na prehliadke predstavilo aj takmer 20 príslušníkov slovenských špeciálnych síl z trebišovského výsadkového práporu. Medzi pozvanými hosťami bol aj veliteľ Síl pre špeciálne operácie, brigádny generál Branislav Benka.

Historicky siaha vojenská spolupráca slovenských a francúzskych ozbrojených síl až do obdobia 1. svetovej vojny, kedy sa o vznik československých légií výraznou mierou zaslúžil generál francúzskej armády Milan Rastislav Štefánik

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky