NATO posilní svoje jednotky. Čo ďalšie sa bude riešiť na summite?

Zdroj foto: NATO
Zdroj foto: NATO

NATO výrazne posilní svoje jednotky rýchlej reakcie. Momentálne ich tvorí 40 000 vojakov, po novom ich bude viac ako 300 000. Podľa generálneho tajomníka Aliancie Jensa Stoltenberga si tento nárast vyžiadala priama hrozba pre európsku bezpečnosť zo strany Ruska.

Jednotky rýchlej reakcie NATO sa rozširujú už od roku 2014. kedy Rusko obsadilo Krym a podnietilo vojnu na východe Ukrajiny. Vtedy mala Aliancia pripravených 13 000 vojakov na okamžité nasadenie. Dnes ich je 40 000 a mnohí z nich sú rozmiestnení pozdĺž východných hraníc NATO. Stoltenberg uviedol, že mnohé z bojových skupín vo východných štátoch Aliancie budú posilnené na úroveň brigád. Takže ich bude tvoriť niekoľko tisíc vojakov.

Šéf Aliancie zverejnil tieto plány deň pred summitom NATO, ktorý sa začína dnes v Madride a potrvá do štvrtka. Na ňom sa očakáva schválenie tohto rozšírenia jednotiek rýchlej reakcie. Oficiálne sa tiež zmení vzťah Aliancie k Rusku, ktoré bolo doteraz označované za strategického partnera. USA budú presadzovať aj zaujatie silného postoja voči Číne.

Kým téma Číny mala na summite podľa vlaňajších plánov dominovať, ruská invázia na Ukrajinu všetko zmenila. Podľa západných pozorovateľov sa bude v prvom rade riešiť týchto päť tém:

1. Zabránenie eskalácie vojny na Ukrajine

2. Udržanie jednotného postoja k Ukrajine

3. Zabezpečenie Pobaltia

4. Prijatie Švédska a Fínska

5. Urgentné navýšenie obranného rozpočtu

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi