Slovinskí vojaci prišli posilniť Slovensko

Zdroj foto: Ozbrojené sily SR
Zdroj foto: Ozbrojené sily SR

V Medzinárodnej bojovej skupine NATO na našom území majú pôsobiť aj slovinskí vojaci. Tí v týchto dňoch dorazili aj s technikou na Slovensko.

Pôvodne malo u nás pôsobiť sto vojakov zo Slovinska, potom sa ich mandát zvýšil na dvesto. Zatiaľ ich však dorazila stovka. Mechanizovaná rota Slovinských ozbrojených síl bude podobne, ako ďalšie spojenecké jednotky, pôsobiť v Centre výcviku Lešť.

Slovinci si so sebou priviezli aj vlastnú techniku v podobe obrnených transportérov Veluk. Ide o licenčnú verziu rakúskych vozidiel Pandur I. Tie boli zaradené do služby v roku 1996. V závode Sistemska Tehnika v meste Ravne na Koroškem neskôr vyrobili 85 kusov, ktoré boli modernizované a upravené pre potreby slovinských ozbrojených síl.

Šesťkolesové vozidlá dostali meno Valuk po slovanskom kniežati, ktoré v oblasti vládlo v prvej polovici 7. storočia. V základnej transportnej verzii je vyzbrojené guľometom kalibru 12,7 mm alebo 40 mm granátometom. Má 3-člennú posádku a prepraví 6 vojakov. Existuje aj prieskumná verzia, ktorá neprepravuje vojakov, ale má silnejšiu výzbroj – 25 mm kanón, 7,62 mm guľomet a protitankové rakety TOW. V menšom počte Slovinsko používa aj sanitnú verziu bez výzbroje a mínometnú verziu so 120 mm mínometom.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi