Zuzany 2 pôjdu na Ukrajinu

Zdroj foto: FB / OS SR
Zdroj foto: FB / OS SR

Slovensko dodá Ukrajine samohybné húfnice Zuzana 2. Počas návštevy Kyjeva to potvrdila naša prezidentka Zuzana Čaputová. Malo by ísť minimálne o jednu batériu, čiže osem kusov.

„Je to komerčný kontrakt medzi Ukrajinou a firmou na Slovensku. Dohodli a doladili sa posledné veci,“ uviedla prezidentka s tým, že kontrakt sa naplní krátko po jeho uzavretí. Nepôjde teda o slovenský dar Ukrajine ako v prípade protilietadlového systému S-300.

Húfnice Zuzana 2 vyrába štátom kontrolovaná firma Konštrukta – Defence v Dubnici nad Váhom. Ide o novú verziu húfnic Zuzana, od ktorých sa líši na prvý pohľad jednomiestnou kabínou vodiča namiesto staršej dvojmiestnej a tiež dlhšou hlavňou, ktorá zaisťuje dlhší dostrel. S niektorými typmi grantáov to môže byť až 50 km. Osemkolesový podvozok poskytuje dobré jazdné vlastnosti v teréne. Ministerstvo obrany SR počas predchádzajúceho volebného obdobia objednalo 25 kusov týchto húfnic. Práve z tejto objednávky teraz pôjdu aj húfnice na Ukrajinu.

O rokovanich medzi štátnou firmou Konštrukta – Defence a ukrajinskou štátnou spoločnosťou o odkúpení húfnic Zuzana 2 informoval aj minister obrany Jaroslav Naď. Predmetom rokovaní je počet húfnic a ich cena. „Ide pôvodne o húfnice, ktoré boli objednané pre Ozbrojené sily SR. Počet ešte nie je finalizovaný, ale ide minimálne o jednu batériu,“ povedal minister Naď. Cena za húfnice má byť so zľavou, ale konkrétnu cenu minister neuviedol.

Doplnenie: Minister Naď vo štvrtok potvrdil uzavretie dohody o predaji 8 húfnic Zuzana 2 za viac ako 40 miliónov eur.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky