Slovensko môžu chrániť poľské stíhačky

Zdroj foto: Julian Herzog
Zdroj foto: Julian Herzog

Poľsko je pripravené chrániť vzdušný priestor Slovenska po tom, čo prestaneme používať naše stíhačky MiG-29. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď po rokovaní so svojím poľským partnerom Mariuszom Blaszczakom.

„Rokovali sme s Poľskom o tom niekoľkokrát a som veľmi rád, že minister dnes potvrdil, že hneď po tom, ako sa prijmú potrebné legislatívne opatrenia, na ktorých začneme robiť okamžite, bude Poľsko pripravené starať sa o bezpečnosť nášho vzdušného priestoru do momentu, kým prídu lietadlá F-16 z USA, ktoré sme si objednali,“ povedal Naď.

Slovensko má podľa ministra vážne problémy s prevádzkou MiG-29 z technického, medzinárodno-politického i bezpečnostného hľadiska. O údržbu lietadiel sa na základni Sliač musia starať ruskí technici. Tých chce Slovensko čo najskôr poslať do vlasti. Práve dohoda s Poľskom o ochrane nášho vzdušného priestoru by umožnila uzemnenie MiG-ov a návrat ruského pozemného personálu domov. Naď potvrdil, že keď bude slovenský vzdušný priestor zabezpečený, je pripravený rokovať o prípadnom poskytnutí lietadiel MiG-29 Ukrajine.

Poľsko má k dispozícii takmer 50 stíhačiek F-16 a necelých 30 kusov MiG-29. Tie však tiež zvažovalo poskytnúť Ukrajine. Slovenské nebo by tak chránili stroje F-16. Podľa poľského ministra Blaszczaka by mali lietať primárne z poľskej základne. Má to niekoľko dôvodov. Na letisku Sliač bude prebiehať modernizácia a základňa Kuchyňa je geograficky menej výhodná. V prípade potreby však môžu poľské lietadlá dočasne pôsobiť aj z nášho územia. Schválený mandát totiž umožňuje prítomnosť do 100 poľských vojakov na Slovensku.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky