Slovensko aj USA chcú naďalej pomáhať Ukrajine. Zhodli sa na tom ministri obrany Jaroslav Naď a Lloyd Austin. Slovensko je ochotné poskytnúť svojmu susedovi aj systém protivzdušnej obrany S-300. Minister Naď však zdôraznil, že to bude možné až vtedy, keď bude mať SR adekvátnu náhradu.
Lloyd Austin sa na Slovensku zastavil cestou zo stretnutia ministrov obrany NATO v Bruseli. Šéf Pentagonu prišiel na Slovensko po 20 rokoch, kedy tu bol Donald Rumsfeld. Zároveň je to prvá návšteva amerického ministra obrany od nášho vstupu do NATO. V Bratislave mal byť pôvodne na jedinej bilaterálnej návšteve počas aktuálnej cesty do Európy. Napokon však zo Slovenska zamieril aj do Bulharska, ktoré tiež má systém S-300.
Témou stretnutia bola najmä pomoc Ukrajine. Lloyd Austin opätovne odmietol vytvorenie bezletovej zóny nad naším susedom – to by totiž znamenalo priamu vojenskú konfrontáciu s Ruskom. „Neexistuje niečo ako light bezletová zóna a niečo ako light vojna s Ruskom,“ poznamenal na túto tému americký minister. Na otázku, či preberal dodanie slovenského protivzdušného systému S-300 Ukrajine, odpovedal, že o tom diskutujú s viacerými partnermi.
Podľa neoficiálnych informácií USA už dodali na Ukrajinu protivzdušné systémy viacerých typov vrátane S-300, ktoré získali z Egypta. Slovensko má k dispozícii jednu batériu S-300 a približne 40 rakiet. V najbližších dňoch by mali našu protivzdušnú obranu posilniť batérie rakiet Patriot, ktoré privezú nemeckí vojaci v rámci jednotiek posilnenej predsunutej prítomnosti NATO.