Poľsko čelí najväčšiemu náporu na svoje hranice

Zdroj foto: Twitter / Tadeusz Giczan
Zdroj foto: Twitter / Tadeusz Giczan

Na hraniciach s Bieloruskom sa začal „doposiaľ najväčší pokus o hromadný násilný vstup na územie Poľska,“  vyhlásil v pondelok hovorca ministerstva povereného koordinovaním poľských tajných služieb Stanislaw Źaryn. Zároveň sa na sociálnych sieťach objavili zábery veľkého množstva migrantov, ktorých sprevádzajú ozbrojení vojaci.

Migranti, medzi ktorými sú ženy aj deti, si nesú batohy a spacáky. Smerovali k hraničnému prechodu Bruzgi – Kuźnica Białostocka. Niekoľko stoviek ľudí sprevádzali ozbrojení muži, mnohí z nich oblečení v čiernom a s čiernymi kuklami na hlavách, čím podľa používateľov sociálnych sietí pripomínali vojakov teroristickej organizácie Islamský štát. Podľa televízie Belsat, ktorá vysiela z Poľska pre Bielorusov, išlo o príslušníkov bieloruských ozbrojených síl. Pred hraničným priechodom zahnali migrantov do lesa, kde ich začali tlačiť na hraničný plot v snahe prelomiť ho. Z druhej strany však prišli príslušníci poľských ozbrojených síl, aby im v tom zabránili.

„Veľmi znepokojivé informácie z hraníc. V Bielorusku, neďaleko poľských hraníc, sa zhromaždila veľká skupina migrantov. Práve sa presunuli k poľským hraniciam. Budú sa snažiť hromadne vstúpiť do Poľska,“ napísal Źaryn na twitter. Neskôr dodal, že je to „doposiaľ najväčší pokus o hromadný násilný vstup na územie Poľska“.

„Ďalšie informácie hovoria o tom, že skupina je pod prísnou kontrolou ozbrojených Bielorusov. To oni rozhodujú o tom, akým smerom sa skupina vydá,“ uviedol Źaryn s tým, že ide o „ďalšiu bieloruskú nepriateľskú akciu proti Poľsku“. Námestník poľského ministerstva zahraničia Piotr Wawrzyk vyhlásil, že bezpečnostné zložky o situácii vedia a sú na ňu pripravené. „Ako to dopadne, bude záležať na druhej strane, pretože my reagujeme na situáciu adekvátne,“ povedal Wawrzyk.

Poľská vláda zvolala podvečer zasadnutie krízového štábu a do pohraničného pásma povolali 12 000 vojakov.

Poľsko, ale aj Litva a Lotyšsko, obviňujú Lukašenkov režim z toho, že zámerne vysiela cez hranice migrantov z Afriky a Blízkeho východu. Vedie ho k tomu snaha destabilizovať EÚ a pomstiť sa za sankcie, ktoré na neho Brusel uvalil. Poľská pohraničná stráž zaznamenala od začiatku roka vyše 30 000 pokusov o ilegálne prekročenie hraníc. Minsk všetky obvinenia odmieta a tvrdí, že ide o zinscenované provokácie.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky