Letecké opravovne Trenčín by sa mohli zapojiť do výroby F-16

Zdroj foto: OS SR
Zdroj foto: OS SR

Na spoločných projektoch v súvislosti s výrobou stíhačiek F-16 pre Ozbrojené sily SR by mohla s firmou Lockheed Martin spolupracovať aj štátna akciová spoločnosť Letecké opravovne Trenčín (LOTN). Vyhlásil to slovenský minister obrany Jaroslav Naď po rokovaní v Greenville v Južnej Karolíne, kde sa lietadlá F-16 vyrábajú.

Slovensko objednalo 14 stíhačiek F-16 C/D Block 70 od americkej firmy Lockheed Martin koncom roka 2018 za 1,6 miliardy dolárov. Prvých sedem lietadiel by malo prísť do roka 2023. V súčasnosti prebieha v USA výcvik prvej skupiny slovenských pilotov F-16. Minister Naď potvrdil, že rezort obrany počíta s tým, že od 1. januára 2024 bude slovenský vzdušný priestor už krytý stíhačkami F-16.

„Vzhľadom na to, že ide o doposiaľ najväčší investičný projekt Slovenskej republiky v rámci modernizácie OS SR, mal som potrebu prísť do spoločnosti Lockheed Martin osobne a zdôrazniť tak význam, ktorý tomuto kontraktu prikladáme,“ priblížil minister Naď. 

„Spoločnosť Letecké opravovne Trenčín veľmi intenzívne spolupracuje a komunikuje so spoločnosťou Lockheed Martin, čo by malo smerovať ku konkrétnym pracovným ponukám, respektíve projektom, ktoré budú podpísané medzi týmito dvoma spoločnosťami. Pre nás ako pre vlastníka akcií je to veľmi dobrá správa,“ povedal šéf rezortu obrany. LOTN by mohla byť aktívna pri servise stíhačiek po istú úroveň a v oblasti podpory pozemných spôsobilostí. Ďalší projekt so zapojením ďalšieho partnera naznačil Naď pri komplexnej výrobe komponentov. Šéf rezortu obrany dodal, že obmena letectva neznamená len kúpu techniky, ktorú budeme používať desiatky rokov, ale je tiež príležitosťou na prehĺbenie strategického partnerstva. O tejto téme bude rokovať dnes (vo štvrtok, pozn.) aj s ministrom obrany USA Lloydom Austinom v Pentagone.

Lockheed Martin zároveň poskytol prvý sponzorský dar vo výške 30 000 dolárov pre Ústrednú vojenskú nemocnicu SNP v Ružomberku. Za tieto peniaze plánuje nemocnica zakúpiť nový mobilný diagnostický ultrazvukový systém a ultraľahký ventilátor na ventiláciu pacientov. Príspevok využije aj na nápravu škôd v súvislosti s nedávnym požiarom. Ďalšia podpora by mohla smerovať Vojenskému historickému ústavu či Múzeu SNP.

Delegácia ministerstva obrany a ozbrojených síl spolu s predsedom Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Jurajom Krúpom a zástupcom náčelníka Generálneho štábu OS SR genpor. Ľubomírom Svobodom navštívila aj slovenských pilotov, ktorí v Arizone prechádzajú výcvikom na lietadlá F-16. „Zaujímal ma priebeh výcviku a tiež to, čo by piloti potrebovali z našej strany. Už teraz počas výcviku dosahujú fantastické výsledky a svoje úlohy plnia na vysokej úrovni, budeme im naďalej maximálne nápomocní,“ doplnil minister Naď.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky